Ryan James has logged 246 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The French Connection

The French Connection

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
Trance

Trance

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Berlin

Berlin

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl

The Girl

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
03
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superman: Unbound

Superman: Unbound

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beauty Is Embarrassing

Beauty Is Embarrassing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry