Sort by

Charlie has logged 298 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Step Back

Step Back

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry