Sort by

Charlie has logged 35 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python's The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghosts of War

Ghosts of War

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
07
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry