Sort by

nic has logged 111 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us Again

Us Again

2021
×
Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only a Child

Only a Child

2020
×
Edit this entry  
23
Bad Seeds

Bad Seeds

2020
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Procession

Procession

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Transamazonia

Transamazonia

2019
×
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marighella

Marighella

2019
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Controlling Britney Spears

Controlling Britney Spears

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How I Became a Superhero

How I Became a Superhero

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Silver Skates

Silver Skates

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Boy

Wonder Boy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry