Sort by

sophie has logged 169 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read prior review Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Benediction

Benediction

2021
×
Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★½
Edit this entry  
12
The Hungover Games

The Hungover Games

2014
×
½
Edit this entry  
12
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Edit this entry