sophie has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
29
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read prior review Edit this entry  
09
8 Billion Angels

8 Billion Angels

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Two Catalonias

Two Catalonias

2018
×
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
22
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
12
Hamlet

Hamlet

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
Edit this entry  
04
Extinction: The Facts

Extinction: The Facts

2020
×
Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Sweetie

Sweetie

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
Edit this entry  
06
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read prior review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
18
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry