Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paulette's Chair

Paulette's Chair

2014
×
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
Edit this entry  
08
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
Edit this entry  
21
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
Edit this entry  
20
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
Edit this entry  
18
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
13
Our Father

Our Father

2022
×
Edit this entry  
13
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
Edit this entry  
06
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What Would Sophia Loren Do?

What Would Sophia Loren Do?

2021
×
Edit this entry  
06
Audrey

Audrey

2020
×
Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
Edit this entry  
04
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

2022
×
Edit this entry  
04
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry