Sort by

sophie has logged 106 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Gingerbread Romance

A Gingerbread Romance

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Christmas Love

My Christmas Love

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deep

Deep

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Megamind

Megamind

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unsolved Mysteries: Washington Inside Murder

Unsolved Mysteries: Washington Inside Murder

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry