Sort by

sophie has logged 373 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
29
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
24
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Edit this entry