Sort by

sophie has logged 53 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Flower

Flower

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sin City

Sin City

2005
×
★★
Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vamps

Vamps

2012
×
★★
Edit this entry  
09
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Day

One Day

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry