Sort by

sophie has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anna

Anna

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kinky Boots: The Musical

Kinky Boots: The Musical

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
13
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
05
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry