Sort by

sophie has logged 44 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★½
Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Covenant

The Covenant

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★½
Edit this entry