Sort by

sophie_cobo has logged 62 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan: Rise of a Warrior

Mulan: Rise of a Warrior

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Till Marriage Do Us Part

Till Marriage Do Us Part

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shun Li and the Poet

Shun Li and the Poet

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry