Sort by

☆ Sophie ☆ has logged 166 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Columbus

Columbus

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
Edit this entry  
02
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Edit this entry  
18
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry