• Old

    Old

    ★★★½

    must a movie be good? is it not enough to have the opportunity to lean over to your friend when m night shyamalan is on screen and whisper to them "that's the guy who directed the movie"?

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

    only academy award winner alfonso cuaron knows that the best way to end a harry potter movie is 👏 with 👏 a 👏 freeze 👏 frame!

  • Twilight

    Twilight

    ★★½

    literally no matter how hard anyone tries, no lines will ever surpass the sheer hilarity of:
    "is she even italian?"
    "her name is bella

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★

    very bold choice for all of the cast to do an irish accent when precisely none of them could do it correctly

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    decided to watch this with my mum.
    lessons learned through doing this: do not watch this with your mum.

  • Loki

    Loki

    this was good but there are like thousands of loki fanfics from 2013 that with a big budget could have been better

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    back in the cinema watching an mcu movie! it felt so good being a slave to capitalism once more! all is normal again!

  • Peter Rabbit 2: The Runaway

    Peter Rabbit 2: The Runaway

    ★★½

    a squirrel sings boulevard of broken dreams and a rooster has an existential crisis about the meaning of life, so honestly i had a good time

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★

    to all the folks on letterboxd dot com who only want to read serious reviews, this review is not for you. you have been warned.

    for those who are still here, oh my god cillian muprhy is so fucking hot. sir, i am begging you for a hand in marriage. i am going feral.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    "seriously, what the hell's the chicken?" deserves the hype that "my prada's at the cleaners!" gets

  • Stardust

    Stardust

    ★★★★

    robert de niro should have won his third oscar for captain shakespeare, the gay pirate

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★½

    this is fun to watch if you ignore the constant visceral fear of lin-manuel miranda potentially showing up again