• What's Up, Doc?

    ★★★★

  • Cabaret

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Klute

    ★★★★½

  • Donkey Skin

    ★★★½

  • Love Story

    ★★★

  • Gimme Shelter

    ★★★★

  • Hello, Dolly!

    ★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★½

  • Oliver!

    ★★★

  • Funny Girl

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★

  • The Jungle Book

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Bob Dylan - Dont Look Back

    ★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • My Fair Lady

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★

  • Charade

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • Shadows

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • The King and I

    ★★½

  • Guys and Dolls

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • The Dam Busters

  • Animal Farm

  • Sabrina

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • The Glenn Miller Story

  • Calamity Jane

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

  • On the Town

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★