Sort by

anna has logged 68 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Querelle

Querelle

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zelig

Zelig

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anita

Anita

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
S1m0ne

S1m0ne

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paterno

Paterno

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Orphan

Orphan

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather Family: A Look Inside

The Godfather Family: A Look Inside

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry