emily has logged 208 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
Edit this entry  
29
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night the Animals Talked

The Night the Animals Talked

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Michael Bublé's Christmas in Hollywood

Michael Bublé's Christmas in Hollywood

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Peter Pan Live!

Peter Pan Live!

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
Edit this entry  
22
Cars 2

Cars 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King and I

The King and I

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2012

2012

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RuPaul's Drag Race Holi-Slay Spectacular

RuPaul's Drag Race Holi-Slay Spectacular

2018
×
Edit this entry  
08
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
20
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry