Sondre has logged 252 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read prior review Edit this entry  
20
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read prior review Edit this entry  
18
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Leisure Class

The Leisure Class

2015
×
Edit this entry  
11
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Procter

Procter

2002
×
Edit this entry