• Save the Cinema

    Save the Cinema

    ★★★

    An absolutely charming British movie about how a cinema was saved by a local woman Liz Evans. Great cast performances and a lot of charm. The marketing is something to be desired who sell the film based on the solution she finds in the last 20 minutes. This isn’t a film about Jurassic Park saving a cinema. This is a film about local people looking out for each other and a town. Very charming and I’m glad I’ve watched it.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★★★½

    Ok. I was expecting trash. Yet I’m sat here flabbergasted that I really enjoyed that movie. LeBron was almost an Oscar winner compared to Michael Jordan from the first. I had a lot more fun and found myself much more engaged. I honestly can’t believe I’m even writing these words, but there we are. I wasn’t expecting a sequel to Space Jam that I enjoyed more!

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    I wasn’t sure we needed a fifth Scream movie but as the lights lifted and the credits rolled I realised that we did need another one and I’m really pleased that they made it!!! 

    It’s fun and enjoyable, following a “requel” idea that I’d not heard before but glad I have! It’s fun, reverent and irreverent. Meta, as all Scream movies should be and a whole lot of fun. 

    Worth a trip to the cinema.

  • Monster Hunter

    Monster Hunter

    ★★½

    It’s a film called Monster Hunter! If you were expecting the Godfather going in you’d be seriously mistaken. It does what it says on the tin. Good CGI and a bang average monster movie. I’d rather the Godzilla and Kong movies but still enjoyable.

  • Jurassic World

    Jurassic World

    ★★★★★

    It’s been a while since I revisited this. Today was my wife’s choice and we sat and let this unfold before our eyes. 

    It’s still great!

    I think what this film manages to do it hit all the notes of the original whilst not only continuing the plot and story but drive on and give us something new too. 

    The characters are really engaging, the story has a good balance of drama and action and the set pieces and CGI are incredible. This was great on the cinema but just as enjoyable at home. Pratt became an engaging lead without overplaying it which was refreshing too.

  • Reminiscence

    Reminiscence

    ★★½

    This has all the ingredients for a film I would love. A noir thriller set in the future with a sci-fi twist, stunning visuals, intriguing plot and awesome cast. I was so excited about starting the movie…

    Two hours later…

    The credits roll and I’m listening to a great song the filmmakers have chosen but I feel just a little…welll…meh… about it all. That’s the word I would use to sum up the movie…

    Meh.

    I looked over to my…

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★★

    I honestly didn’t know what to expect from this film. I wasn’t that interested when it came out. I ended up buying it for my wife for Christmas on blu ray and we got around to watching it…

    And we loved it! I honestly couldn’t believe how good the film was.

    This wasn’t just more Disney live action fodder. This was something new, creative and expressive that is not seen Disney do before. They kept all the slight nods to…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    I really enjoyed it. It was pleasant and harmless. Filled with lots of gamer moments and we see a Ryan Reynolds charm offensive, but I’m not sure it deserves all the people raving about it that I’ve seen. It was nice…and pleasant…but I wanted more!

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

    I loved this when I first watched it on Netflix last year and was really chuffed when I got it on blu ray for Christmas! Why some Netflix movies come to DVD and blu ray before others I don’t understand (I’m still waiting for Ferrells Eurovision movie to be released on dvd).

    Anyway…was this as good on a second viewing? 

    Yes! Yes it was! 

    Since I’ve watched this I’ve also watched Rons Gone Wrong which does feel like a bit…

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

    Night at the Museum: Secret of the Tomb

    ★★★

    I was so ready to give this three and a half stars and then it ended with the obligatory characters dancing/partying together sequence. Automatic half a star minus. 

    Other than that this was an enjoyable entertaining family movie. I think the Night at the Museum movies don’t get enough credit. They’re made to simply entertain families and people of all ages and they do the trick well. 

    They’re not amazing movies and they won’t win awards and they’re not exactly super deep but they are entertaining enough!

  • 3000 Miles to Graceland

    3000 Miles to Graceland

    ★★

    What have I just watched?

    I’m pretty sure both Russell and Costner are asking the same about the film they acted in…because they certainly weren’t acting in the same movie! One was in a buddy comedy and one was in a Tarantino movie. 

    The soundtrack seemed to be doing seven different things.

    Visually this was a TV movie, a Hollywood movie, a Hallmark movie and a music video for an indie movie from the 90s.

    This had so much promise. An interesting premise. An interesting cast and a mental start…but it just all came apart at the seems.

  • Friday Night Lights

    Friday Night Lights

    ★★★

    This was a great coming of age sporting movie and I would whole heartedly recommend it for anyone who loves the genre. My biggest problem? I’m already in love with Varsity Blues starting James Van Der Beek and whilst that’s not as good as this, Varsity Blues still captured my heart more!