Sort by

Maeve has logged 308 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
American Assassin

American Assassin

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★½
Edit this entry  
03
Thor

Thor

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
David Bowie: Jazzin' for Blue Jean

David Bowie: Jazzin' for Blue Jean

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry