• The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Moxie

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★★½

  • Dead & Beautiful

    ★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • The Mess You Leave Behind

    ★★★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • The Prom

    ★★½

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Operation Christmas Drop

    ★★½

  • Slate

    ★★★

  • Holidate

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★½

  • Love and Monsters

    ★★★★

  • Someone Has to Die

    ★★½

  • Playdurizm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★★

  • An American Pickle

    ★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • Me and Me

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • A Secret Love

  • Mrs. America

    ★★★★

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

    ★★★½

  • Escape From Pretoria

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • Disclosure

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • 21 Bridges

    ★★★½

  • Undone

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • The King

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Judy

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Haunt

    ★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Good Omens

    ★★★★

  • It Must Be Heaven

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★½