Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Edit this entry  
11
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Replacements

The Replacements

2000
×
★½
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
26
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miss Marx

Miss Marx

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Crescendo

Crescendo

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hidden Away

Hidden Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boris - Il film

Boris - Il film

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fascists on Mars

Fascists on Mars

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Agnes of God

Agnes of God

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★½
Read the review Edit this entry