Sort by

Savannah has logged 173 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prom

The Prom

2020
×
Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
19
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
14
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Edit this entry  
07
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Venetian Affair

The Venetian Affair

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
28
Tesla

Tesla

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Häxan

Häxan

1922
×
Read the review Edit this entry  
13
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read prior review Edit this entry  
03
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry