Sort by

Ingrid has logged 138 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King's Choice

The King's Choice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Party

The Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adventureland

Adventureland

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry