Bianca has logged 76 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kase-san and Morning Glories

Kase-san and Morning Glories

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wave

The Wave

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Loose Ends

Loose Ends

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry