Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Day

One Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry