Sort by

Robert has logged 49 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peter-No-Tail

Peter-No-Tail

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Spa

Death Spa

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shakma

Shakma

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
See No Evil

See No Evil

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lost World

The Lost World

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frogs

Frogs

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost Shark

Ghost Shark

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Killer Tomatoes!

Return of the Killer Tomatoes!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry