Sort by

Matt has logged 240 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shadows

Shadows

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superman: Man of Tomorrow

Superman: Man of Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men

Men

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Persistence of Vision

Persistence of Vision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry