Sort by

Matt has logged 36 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Lewis: Good Trouble

John Lewis: Good Trouble

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Panda Bear It

Panda Bear It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry