Matt has logged 29 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry