• The Batman

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Kimi

  • The House

  • Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • Nightmare Alley

  • Encanto

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Squid Game

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Cinderella

    ½

  • He's All That

    ½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Free Guy

  • Blood Red Sky

    ★½

  • Fear Street: 1666

    ★★½

  • Belle

  • Fear Street: 1978

  • Fear Street: 1994

  • The Tomorrow War

    ★★½

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Why Did You Kill Me?

  • Seaspiracy

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

  • Love and Monsters

    ★★★★

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Project Power

    ★★

  • The Old Guard

    ★★½

  • Artemis Fowl

  • The Last Days of American Crime

    ½

  • Mossville: When Great Trees Fall

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • Minari

  • Sonic the Hedgehog

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Black Bear

  • Underwater

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Bombshell

  • 6 Underground

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • The Crown Prince of Saudi Arabia

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • The Kingmaker

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Crawl

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½