Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry