Sort by

Cliff has logged 351 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Night of the Virgin

The Night of the Virgin

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Ms. Cannibal Holocaust

Ms. Cannibal Holocaust

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trauma

Trauma

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Images

Images

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zoology

Zoology

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atrocious

Atrocious

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Pin Cushion

Pin Cushion

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inserts

Inserts

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blackburn

Blackburn

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Grave Walkers

Grave Walkers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honeymoon

Honeymoon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possum

Possum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beyond Darkness

Beyond Darkness

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Things

Things

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Horrible Way to Die

A Horrible Way to Die

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampire in Venice

Vampire in Venice

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Patrick

Patrick

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killer Is on the Phone

The Killer Is on the Phone

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Reincarnation of Peter Proud

The Reincarnation of Peter Proud

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Laurin

Laurin

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Veerana

Veerana

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry