Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let It Shine

Let It Shine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Road

The Road

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry