Sort by

Smart_Monkey has logged 43 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Sir Billi

Sir Billi

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fog of Courage

The Fog of Courage

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Smart Monkey

Smart Monkey

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Synth a Priori

Synth a Priori

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Past / The Present / The Future

The Past / The Present / The Future

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pacific Angels

Pacific Angels

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Angels

Pacific Angels

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½ Cars

8½ Cars

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Novus

Novus

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fog of Courage

The Fog of Courage

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone

Gone

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Mirrors

Mirrors

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Florentina Hubaldo, CTE

Florentina Hubaldo, CTE

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Ex & Whys

My Ex & Whys

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Let Me Eat Your Pancreas

Let Me Eat Your Pancreas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Maxx

The Maxx

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ponce de León

Ponce de León

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry