Smaragda has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
04
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula of Exarcheia

Dracula of Exarcheia

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★
Edit this entry  
25
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
23
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
Edit this entry  
21
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Süden

Süden

1990
×
Edit this entry  
20
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Melon Rainbow

Melon Rainbow

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Edit this entry  
16
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Letter from Paris

Letter from Paris

1977
×
Edit this entry