slyvai has logged 106 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
Edit this entry  
27
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
Edit this entry  
25
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Read the review Edit this entry  
24
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
16
I Never Promised You a Rose Garden

I Never Promised You a Rose Garden

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Cabiria, Charity, Chastity

Cabiria, Charity, Chastity

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Brief History of John Baldessari

A Brief History of John Baldessari

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Space Between Ages

In the Space Between Ages

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★
Edit this entry  
21
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry