Sort by

Slig001 has logged 46 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bruiser

Bruiser

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Katie Tippel

Katie Tippel

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cups of Coffee

Cups of Coffee

1959
×
★★
Edit this entry  
20
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Species II

Species II

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Species

Species

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Backwoods

Backwoods

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1972
×
★★½
Edit this entry  
15
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Martin

Martin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pumpkinhead II: Blood Wings

Pumpkinhead II: Blood Wings

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kandisha

Kandisha

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Highlander: Endgame

Highlander: Endgame

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Delivery

Delivery

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry