Sort by

Slig001 has logged 373 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sounds from a Town I Love

Sounds from a Town I Love

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Herakles

Herakles

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Libido

Libido

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sermon

The Sermon

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Pledge

The Pledge

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Consume

Consume

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
You Are on Indian Land

You Are on Indian Land

1969
×
★★½
Edit this entry  
27
Anchoress

Anchoress

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Crowfoot

The Ballad of Crowfoot

1968
×
★★★
Edit this entry  
26
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Down Under: Satanic Panic in Australia from Rosaleen Norton to Alison's Birthday

The Devil Down Under: Satanic Panic in Australia from Rosaleen Norton to Alison's Birthday

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rabbit in Australia

The Rabbit in Australia

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Demon

The Demon

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombie Lake

Zombie Lake

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lokis, a Manuscript of Professor Wittembach

Lokis, a Manuscript of Professor Wittembach

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
She-Wolf

She-Wolf

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Celia

Celia

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson, the Color of Blood

Crimson, the Color of Blood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry