Sort by

Slig001 has logged 420 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Killer Must Kill Again

The Killer Must Kill Again

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue

Rogue

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Doll of Satan

The Doll of Satan

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strange World of Coffin Joe

The Strange World of Coffin Joe

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Headshot

Headshot

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry