Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Counselor at Crime

Counselor at Crime

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seduction

Seduction

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boss

The Boss

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Fear

Hotel Fear

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hitch Hike

Hitch Hike

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes of Crystal

Eyes of Crystal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Loaded Guns

Loaded Guns

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Plot of Fear

Plot of Fear

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Footprints

Footprints

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Delirium

Delirium

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bon Voyage

Bon Voyage

1944
×
★★★
Edit this entry  
18
All Out

All Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Occurred Last Night

Death Occurred Last Night

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ironmaster

Ironmaster

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Giovannona Long-Thigh

Giovannona Long-Thigh

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Four Times That Night

Four Times That Night

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives of the Avenger

Knives of the Avenger

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Phantom of Death

Phantom of Death

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Young, the Evil and the Savage

The Young, the Evil and the Savage

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other Gods: A Tale of the Dream Cycle

The Other Gods: A Tale of the Dream Cycle

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Rickshaw

American Rickshaw

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Smile of the Fox

The Smile of the Fox

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diptych

Diptych

1967
×
★★★
Edit this entry  
01
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Colour Out of Space

The Colour Out of Space

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Gambling City

Gambling City

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Action

Silent Action

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rulers of the City

Rulers of the City

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manhunt in the City

Manhunt in the City

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry