Evan has logged 191 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Poem Is a Naked Person

A Poem Is a Naked Person

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
Disturbia

Disturbia

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
Read the review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Open Range

Open Range

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Ruby in Paradise

Ruby in Paradise

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Castle

The Last Castle

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry