Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
05
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Poem Is a Naked Person

A Poem Is a Naked Person

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
Disturbia

Disturbia

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
Read the review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
Read the review Edit this entry