Sort by

ross has logged 211 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Promare

Promare

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry