Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Boss

The Boss

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shamus

Shamus

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Malone

Malone

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Juice

Juice

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Argylle

Argylle

2024
×
Read the review Edit this entry  
08
The Beekeeper

The Beekeeper

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night Swim

Night Swim

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
One More Shot

One More Shot

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Conquest

Conquest

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Demon

Night of the Demon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shadow on the Wall

Shadow on the Wall

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry