Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Edit this entry