• Happiest Season

  • The Undoing

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★½

  • Knives Out

    ½

  • Joker

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • It Comes at Night

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★½

  • The Final Girls

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • House of Tolerance

    ★★★★★

  • Tomboy

    ★★★★

  • Pariah

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★½

  • Inception

    ★★

  • The Dark Knight

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Descent

    ★★★★★

  • Monster

    ★★★★

  • What Lies Beneath

    ★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★

  • Batman & Robin

    ★½

  • Set It Off

    ★★★★★

  • Bound

    ★★★★★

  • Home for the Holidays

    ★★★½

  • Heavenly Creatures

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Addams Family Values

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • The Piano

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • Orlando

    ★★★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★★½

  • Fried Green Tomatoes

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • Defending Your Life

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Mermaids

    ★★★½

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • Moonstruck

    ★★★★½

  • Broadcast News

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★★

  • The Witches of Eastwick

    ★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Top Gun

  • A Room with a View

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Coal Miner's Daughter

    ★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½