• There's Something Wrong with the Children

    There's Something Wrong with the Children

    52 films by women

    kept getting this mixed up with the upcoming adaptation of something is killing the children. anyway i hope that ends up being better than this

  • House

    House

    ★★

    did anyone else hear the beginning of welcome to the black parade

  • Constantine

    Constantine

    ★★★

    francis lawrence ranked

    i'm super bi and you know who else is? john constantine let's get that canon queer rep in the sequel 🙏

  • We Have a Ghost

    We Have a Ghost

    ★★

    christopher landon ranked

    they MILKED jennifer coolidge's minimal screentime in the promos for this

  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    ★★★

    audrey from joy ride was right. splinter is a good father

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★

    52 films by women
    emma seligman ranked

    josie and isabel are going down in wlw cinematic history

  • I Sell the Dead

    I Sell the Dead

    ★½

    who was in the studio going ham with the powerpoint transitions

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★

    ari aster ranked

    alex wolff is too good at ugly crying that's why they had to get him in old

  • Northfork

    Northfork

    ★½

    i have a lot of questions but none of them are related to daryl hannah serving nonbinary realness

  • Enter the Dragon

    Enter the Dragon

    ★★

    makes me wish the bond movies were more racially diverse and also that this did not give in to a certain trope!!!!!

  • Return to Oz

    Return to Oz

    ★★

    if i had watched these as a kid and scarecrow went from clearly being played by a human to someone in a full bodysuit and mask it would've scared the shit out of me

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★

    i LOVEEEEEEEE when actors play multiple roles in a production it's honestly such an underutilized trope