• The Trip to Greece

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Luz

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • The Trip to Spain

    ★★★

  • The Foreigner

    ★★½

  • Fences

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★

  • The Founder

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • The Idea of a Lake

    ★★★

  • Jason Bourne

    ★★½

  • Our Kind of Traitor

    ★★½

  • Obit

    ★★★

  • Deadpool

    ★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • The Martian

    ★★★

  • De Palma

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★

  • Best of Enemies

    ★★½

  • Jurassic World

    ★★★

  • Sicario

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Being Canadian

    ★★½

  • Furious 7

    ★★

  • Welcome to Leith

    ★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★½

  • Black Sea

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Fury

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Sin City: A Dame to Kill For

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★½

  • Lucy

    ★★

  • Still the Water

    ★★★

  • The Hitch

    ★★★

  • The Life and Mind of Mark DeFriest

    ★★½

  • The Trip to Italy

    ★★★

  • The Search for General Tso

    ★★★

  • 1971

    ★★½

  • Beltracchi: The Art of Forgery

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Non-Stop

    ★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★

  • Who Took Johnny

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Rush

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • Blood Ties

    ★½

  • The World's End

    ★★½

  • The Heat

  • After Earth

    ★★

  • TPB AFK: The Pirate Bay - Away from Keyboard

    ★★½

  • A Good Day to Die Hard

    ★½

  • Inequality for All

    ★★½

  • Movie 43

    ½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★½

  • Hitchcock

    ★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★

  • Taken 2

    ★★